آشنایی با کاربرد پله گرد و مزایا و معایب استفاده از آن

حتما شما هم در خانه های دوبلکس، ویلاها یا حتی فیلم ها و سریال های تلویزیونی نمونه هایی از پله گرد را دیده اید. این نوع پله که با نام های دیگری مانند پله اسپیرال و پله پیچ نیز شناخته می شود، یکی از مهم ترین عناصر خانه های لوکس و شیک است. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی در مورد کاربرد پله گرد ارائه دهیم، تا در صورتی که قصد دارید برای بخشی از منزل یا محل کارتان از این نوع پله ها استفاده کنید، با کاربرد و مزیت های آن آشنا شوید.

پله گرد

پله گرد چیست؟

همانطور که از نام پله اسپیرال مشخص است، این پله ها دارای ظاهری مارپیچ مانند هستند. یعنی به جای آنکه با یک شیب مسقیم به طبقه دیگر وصل شوند، به صورت دورانی به سمت بالا می روند. این پله ها حول یک محور فرضی پیچیده می شوند تا دو طبقه را به یکدیگر متصل کنند.

با توجه به وسعت فضایی که پله اسپیرال در آن نصب می شود و کاربردی که دارد، ممکن است راه پله کاملا حالت دایره ای و مارپیچی داشته باشد، یا آنکه با قوس های نرم، زیبایی بیشتری به محیط ببخشد.

 

کاربرد پله گرد چیست؟

پیش از هر چیز باید بر این نکته تاکید کنیم که پله گرد تنها در منازل و محیط های مسکونی کاربرد ندارند و می توانید از آن ها در نمایشگاه ها، رستوران ها، بوتیک ها و هر فضای دیگری نیز استفاده  کنید.

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از پله های مارپیچی، کم جا بودن آن ها است! پس می توان پله های اسپیرال را در محیط هایی که فضای کافی برای نصب پله معمولی ندارند، یا کار گذاری پله های معمولی باعث کوچک شدن محیط می شود، استفاده نمود. برای مثال پله های بسیاری از فست فودها، انباری ها و پارکینگ ها به صورت گرد ساخته می شود.

همچنین بدیهی ترین کاربرد پله گرد جنبه زیبایی آن است. به بیان دیگر این پله ها در طراحی داخلی ویلاهای لوکس و خانه های مجلل بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. البته نوع پله ای که در خانه های مجلل و اماکن لوکس مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار متفاوت است و برای این منظور معمولا از متریال های گران قیمت تر و زیباتری مانند چوب و شیشه، به همراه نورپردازی های خاص، استفاده می شود.

 

آشنایی با انواع پله گرد

پله های اسپیرال با توجه به ظاهرشان شامل انواع مختلفی مانند U، G، مارپیچ گرد، مارپیچ قائمه و… هستند. این پله ها همچنین براساس متریال های سازنده شان، دارای انواع متفاوتی هستند. برای مثال ممکن است از جنس شیشه های نشکن باشند، یا آنکه از چوب ساخته شوند.

همچنین برای ساخت پله های گرد از استیل، سنگ، بتن و آهن و حتی ترکیب چند ماده مختلف نیز استفاده می شود. این نکته مهم را فراموش نکنید که علاوه بر سلیقه و بودجه، کاربرد پله گرد در متریال مصرفی برای ساخت آن نیز نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. برای مثال، تقریبا هیچ کجا پله های اضطراری شیشه ای نخواهید دید.