انواع پله

آشنایی با ساخت انواع مدل های پله گرد ها

لطفا برای مشاهده نمونه کار های بیشتر و استعلام قیمت برای طراحی و نصب با شماره مستقیم 09108347572 شیروانی ، تماس حاصل فرمایید.

 

آشنایی با انواع پله‌های گرد چوبی

 

در این مطلب قصد داریم شما را با ساخت پله گرد چوبی آشنا کنیم تا در صورت تمایل برای ساخت آن اقدام کنید؛ پس با ما همراه باشید.

 

  معرفی کلی پله گرد چوبی

 

 در یکی از مواردی که به چوب توجه شده است،  دکوراسیون منزل می باشد. امروزه استفاده ازچوب در دکوراسیون منزل بسیار طرفدار پیدا کرده است زیرا که چوب موجب می شود ساختمان و دکوراسیون داخلی آن زیبا تر شود. علاوه بر زیبا کردن و داشتن رنگ و طرح جذاب، استفاده از چوب حس طبیعی بودن و سلامت را به خانه می بخشد. از چوب می توان در نمای بیرونی ساختمان و یا در دکوراسیون داخلی مثل ساخت پله گرد چوبی در داخل خانه، استفاده کرد.

 

به خاطر دلایلی که در پاراگراف بالا ذکر شد استفاده از چوب مورد توجه همگان به ویژه معماران قرار گرفته است و در بین عموم مردم نیز بسیار محبوبیت پیدا کرده است.  بیشتر افرادی که درارای خانه دوبلکس هستند علاقه مند شده اند که برای ساخت پله گرد از چوب استفاده کنند با اینکه قیمت چوب در ایران بسیار گرانتر است اما با این وجود انتخاب بیشتر مردم چوب می باشد. البته پله گرد فلزی نیز زیبایی خاص خودش را دارد.

 

بهتر است بدانید که ساخت پله گرد چوبی در چند مدل و دسته می باشند. افرادی که قصد سفارش ساخت پله گرد چوبی را دارند باید بدانند که می خواهند پله ی مد  نظرشان چه مدلی باشد. مدل های پله جوبی به سه دسته تقسیم می شود.

  1. همهی اجزای پله از چوب باشد.
  2. تنها بخش از پله از چوب باشد.
  3. فقط در ظاهر پله گرد شبیه به پله چوبی باشد.

طبق این تفاوت های موجود در ساخت پله گرد چوبی، نوع و مدل پله چوبی مشخص می شود. توجه داشته باشید که این مدل های پله گرد از لحاظ قیمت پله گرد فلزی و کیفیت و همین طور چگونگی ساخت و نصب با یکدیگر متفاوت هستند.

پله های تمام چوب

در مدل پله گرد چوبی نوع پله ها و هندسه ای که در ساخت آن به کار می رود بسیار مهم است. هندسه به کار رفته تا حدودی تعیین کننده زمان ساخت پله چوبی، کیفیت و قیمت پله گرد فلزی آن هستند. بهتر است بدانید در ساخت پله گرد چوبی هر چقدر شعاع آن کمتر باشد یعنی پیچش آن ها کمتر باشد و گردتر باشند در تمامی موارد با دیگر پله ها تفاوت دارند. این نوع پله ها به زمان بیشتری نیاز دارند تا ساخته شوند و همین طور نسبت به پله های تمام چوب مستقیم یا پله گرد هایی با شعاع بیشتر،هزینه های بالاتری دارند.

پله های تمام چوب نیز خود به چند دسته تقسیم می شوند:

پله های چوبی مستقیم

پله گرد با روش ساخت و شکل دهی حرارتی و بخار

پله گرد هایی با روش ساخت و شکلدهی نوارهای باریک و چسب

پله گرد ها با روش اتصالات مدل پلکانی قطعات مستقیم

پله گرد ها با روش اتصالات مدل شیب دار قطعات مستقیم

پله های گرد با روش اتصالات مدل قوسی با شیب قطعات مستقیم

شما می توانید برای ساخت هر یک از پله ها برای منزل خود استفاده کنید و دکوراسیون داخلی آن را شیک تر و زیبا تر کنید. ساخت پله گرد تمام چوبی برای اکثر ویالا ها خانه ها و رستوران ها و کافه ها کاربرد دارد و باعث می شود فضای داخلی هر یک از این مجموعه ها زیباتر شود. در خانه های دوبلکس بهتر است از پله گرد چوبی به جای پله مستقیم استفاده کرد زیرا باعث می شود نمای داخلی خانه بهتر و شیک تر شود. در کل برای پلکان دوبلکس داخل منزل توصیه ی همه ی متخصصان دکوراسیون داخلی، پله ی گرد می باشد.

ساخت پله گرد فلزی یکی از صنعت هایی محسوب میشود؛ که به وسیله آن شناور شدن افراد را درون ساختمان مشاهده می کنید. پله گرد میتواند حسی لاکچری، مینیمال و… در محیط داخلی خانه القا کند. جالب است بدانید طراحی پله به قدری حائز اهمیت است که گروه معماری Herzog & de Meurons در سال 2001 جایزه پریتزکر پرایز را به واسطه طرح هوشمندانه و خلاقانه خود کسب کردند. اینکه بتوان به وسیله طراحی راه پله جایزه بزرگ پریتزکر پرایز را برنده شوید، بسیار استثنایی است. برای اطلاع از قیمت پله گرد فلزی میتوانید به مراکز و نمایندگی های ساخت آن مراجعه کنید.

طراحی راه پله و پله گرد امروزه بسیار قابل لمس اند. طبق عقیده Herzog & de Meurons فضاهایی همانند تراس صرفا  محدوده ای بی ارزش نیستند و فقط نقش عملکردی ندارند. بلکه ما باید آنان را پویا تصور کرده و به آنان ماهیت ببخشیم. که ماهیت بخشیدن به این فضا ها باعث هویت بخشی ساختمان خواهد شد.

در برخی از موارد از پله گرد به عنوان پله ی فرار ساختمان ها استفاده می شود. خب شما در نظر بگیرید این پله ها برای مواردی است که اگر خدای نکرده در داخل ساختمان اتفاقاتی مثل آتش سوزی، گاز گرفتگی و … رخ داد افراد بتوانند با استفاده از این پله ها به راحتی ساختمان را ترک کنند، بعد اگر بالا و پایین رفتن از این پله ها کار راحتی نباشد چه اتفاقی می افتد؟ انسان های زیادی آسیب های جدی می بینند. بنابراین در زمان ساخت پله گرد بهتر است مواردی مثل راحتی در رفت و آمد رعایت شود تا د رچنین مواردی آسیب های جانی به افراد وارد نشود.

حتما برای ساخت پله گرد از افراد متخصص و شرکت های معتبر و با تجربه استفاده کنید، زیرا آنها تمام این موارد را در ساخت پله گرد رعایت می کنند و شما را دچار مشکل نمی کنند.

توجه داشته باشید که اگر قرار است ساخت پله گرد برای مسیری پر کاربرد و پر تردد در خانه انجام شود، مثلا اگر قرار است مسیر رفتن به اتاق خواب ها به وسیله پله گرد باشد، نباید ترسناک باشد و باید طوری ساخته شود که افراد با هر سنی چه کودکان و چه بزرگسالان این امکان را داشته باشند که به راحتی از آنها استفاده کنند.

این مسئله درست است که هف اصلی از ساخت پله گرد، زیبایی بیشتر خانه می باشد، اما این به این معنا نمی باشد که راحتی آن را هم فراموش کنیم و طوری بسازیم که رفت و آمد در آن دچار مشکل شود. بنابراین در هنگام ساخت پله گرد باید همه موارد مربوط به زیبایی و راحتی در رفت و آمد در نظر گرفته شود.

مدل پله گرد نیز به بزرگی و کوچکی فضا بستگی دارد. یعنی هر چقدر فضا بزرگتر باشد می توان از پله گرد با شعاع بیشتری استفاده کرد و همان طور هر چقدر فضا کوچکتر باشد می توان از ساخت پله گرد با شعاع کوچک تر استفاده کرد.

یکی از مهم ترین مواردی که باید در ساخت پله گرد و مارپیچی به آن توجه کرد این است که ساخت پله نباید به گونه ای باشد که بالا و پایین رفتن از آن ترسناک باشد. متاسفانه در بسیاری از مدل های پله گرد ساخته شده این مورد را رعایت نکرده اند و استفاده از آنها با استرس همراه است.

بنابراین نوع متریال پله گرد در ساخت آن به عواملی مثل فضای داخلی بستگی دارد. اگر اگر قرار است در فضای کوچک ساخت پله گرد انجام شود بهتر است از پله گرد چوبی استفاده شود و یا اگر قرار است در یک فضای بزرگتر ساخت پله گرد انجام شود بهتر است از متریال فلزی استفاده شود. البته نا گفته نماند که سبک دکوراسیون داخلی خانه نیز در انتخاب متریال ساخت پله گرد نیز مهم است. یعنی برای خانه های لوکس نمی توان از پله گرد چوبی استفاده کرد زیرا دکوراسیون داخلی را بهم می ریزد و نمای بدی خواهد داشت.

در ساخت پله گرد چه مواردی باید رعایت شود؟

یکی از مواردی که در دکوراسیون های داخلی خانه های بزرگ و دوبلکس مورد توجه همگان قرار گرفته است، ساخت پله گرد می باشد. این سازه می تواند جایگزین پله های صاف و معمولی در خانه های دوبلکس باشد و خانه را زیبا تر و لوکس تر کند.

ساخت پله گرد نیز مانند ساخت هر چیز دیگری دارای متریال های متفاوتی می باشد. از متریال های ساخت پله گرد می توان فلزی و چوبی را نام برد. اغلب ساخت پله گرد های صفحه چوبی با نرده های فلزی زیبایی بیشتری را ایجاد می کنند. ولی در مجموع ساخت پله گرد به فضای دکوراسیون داخلی بسیار بستگی دارد.

یکی از مواردی که خانه ی دوبلکس شما را زیبا تر می کند، ساخت پله گرد یا پله مارپیج می باشد. این پله گرد های زیبا فضای کمی را اشغال می کنند و استحکام بالایی دارند. ساخت پله گرد از قدیم تا به امروز بسیار مورد توجه طراحان داخلی و معماران بوده است.

همانطور که در بناهای به جا مانده از قدیم مشاهده می کنید، نشان می دهد که از ساخت پله گرد در خانه های اعیانی و امارت های قدیم استفاده شده است. امروزه نیز برای ایجاد زیبایی منحصر به فرد و خیره کننده در خانه ها از ساخت انواع پله گرد ها استفاده می شود تا خانه مورد نظر زیبا تر و شکیل تر شود. البته بهتر است بدانید که این پله ها صرفا فقط  برای زیباتر کردن خانه ها استفاده نمی شود بلکه در خانه هایی که مشکل کمبود فضا وجود دارد از ساخت پله گرد کمک میگریند.

زیرا همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم پله گرد فضای کمتری را نسبت به پله های معمولی اشغال می کند، به همین خاطر گزینه ی خوبی برای خانه های کوچک می باشد. ساخت پله گرد فقط در خانه های مسکونی کاربرد ندارد بلکه در برخی رستوران ها و یا هتل ها با طراحی های خاص نیز به کار می رود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با انواع پله گرد ها و یا مارپیچ ها و همین طور مزایا و معایب آنها آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

پله گرد  یا پلکان پیچ چیست؟

پله گرد درواقع پلکانی است که از قوسی دایره شکل برخوردار است. یعنی پله حول یک محور به سمت بالا یا پایین چرخش دارند. توجه داشته باشید که اگر این چرخش 360 درجه باشد اصطلاحا به آن پله گرد یا پله مارپیچ می گویند. توجه داشته باشید که جنس ماده ی به کار رفته در ساخت پله گرد ها بسیار مهم است. به طور مثال اگر از ماده ی لغزنده در ساخت پله گرد استفاده شود، امنیت پله را از بین می برد.

انواع پله های گرد

در ادامه این مطلب شما را با انواع پله گرد آشنا خواهیم کرد تا هر نوع از آن را خواستید در خانه یا رستوران خود به کار ببرید.

پله گرد دو محور باکس

یکی از انواع پله گرد ها، پله گرد دو محور باکس می باشد. این نوع پله گرد از یک شعاع بیشتر از 55 سانتی متری برخوردار است و از لحاظ اندازه جزو اندازه های بزرگ محسوب می شود. از این نوع پله گرد به دلیل ابعاد بزرگی که دارند در هتل های مجلل و یا مراکز خرید بزرگ استفاده می شود؛ زیرا در این مکان ها محدودیت فضا وجود ندارد و با خیال راحت می تواند ساخت پله گرد دو محور باکس را شروع کرد.

پله گرد دو محور ورق

یکی دیگر از انواع پله های گرد، پله گرد دو محور ورق می باشد. این نوع پله گرد مانند پله گرد دو محور باکس از یک شعاع داخلی بزرگ برخوردار است. اما این نوع پله گرد در واحد های مسکونی کاربرد دارد و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشد.

پله گرد زیر محور     

یکی دیگر از انواع پله گرد، پله گرد زیر محور می باشد. شما می توانید پله گرد های زیر محور را در هر مکانی با هر فضایی استفاده کنید. البته بیشترین کاربرد این نوع پله گرد ها در خانه های مسکونی و همین طور مراکز تجاری می باشد. پله گرد زیر محور دارای شعاع داخلی بیشتر از 85 سانتی متر می باشد.

پله گرد تک محور کنسولی

یکی دیگر از انواع پله گرد، پله گرد تک محور کنسولی می باشد. این نوع پله گرد دارای شعاع کمی می باشد و عرض کف پله ها از 70 سانتی متر بیشتر نمی شود. برای ساخت پله گرد تک محوری نیز هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

پله مارپیچ

یکی دیگر از انواع پله گرد، پله مارپیچ می باشد. این نوع پله همان پله محور مرکزی ساده می باشد. این نوع پله ها به عنوان پله فرار نیز شناخته می شوند. پله مارپیچ دارای شعای کمی می باشد و می توان در فضاهای تجاری و مسکونی از آن استفاده کرد.

پله گرد محور مرکزی برش خورده

یکی دیگر از انواع پله گرد، پله گرد محور مرکزی برش خورده می باشد. این نوع از پله گرد ها نیز از شعاع کمی برخوردار هستند و ساخت پله گرد محور مرکزی برخش خورده بیشتر در محیط های تجاری انجام می شود.

پله گرد تیر آهنی

یکی دیگر از انواع پله های گرد، پله گرد تیر آهنی می باشد. توجه داشته باشید این نوع از پله گرد ها از زیبایی کمی برخوردار هستند و اگر روی زیبایی ساختمان و فضایی که قرار است از این پلکلن استفاده کنید، حساس نیستید؛ ساخت پله گرد تیر آهنی را شروع کنید.

محدودیت استفاده از پله پیچ

توجه داشته باشید که اگر قرار است در فضایی که محدودیت مکانی ندارید، از پله های گرد استفاده کنید به سطح مقطع آن توجه کنید. زیرا سطح مقطع پله ها بایستی مناسب باشد تا راه رفتن بر روی آن راحت تر باشد و مشکلات کمتری به وجود بیاورد. نکته ی دیگری که بهتر است بدانید این است که هر چقدر شعاع دایره در هنگام ساخت پله گرد بزرگ تر باشد، قطعا استفاده از پله ها کار راحت تری خواهد بود.

اما در بعضی از موارد فضای پلکلنی خیلی کوچک می شود و ساخت پله ها در اندازه هایی بسیار کوچکی انجام می شود. همین موضوع باعث می شود رفت و آمد بر روی این پله ها ترسناک تر شود و به راحتی امکان پذیر نباشد. توجه داشته باشید که این عیبی که نام برده شد جزو معایب پله گرد نمی باشد و شما اگر فضای بیشتری در اختیار ساخت پله گرد قرار دهید، این مشکل برطرف خواهد شد.

زمان مناسب برای ساختن پله گرد

برای ساخت پله گرد ها به جایگذاری ورق های اتصال آنها در سقف احتیاج است، بنابراین باید عملیات ساخت پله گرد را قبل از بتن ریزی سقف انجام دهید. در غیر این صورت این کار امکان پذیر می باشد اما نیاز به صرف هزینه ی بیشتر دارد.