نقش پله دکوراتیو در زیبایی منزل

پله یکی از مهم ترین المان های هر بنایی است و علاوه بر کاربردی بودن، می تواند به یک ساختمان معمولی شکوه و زیبایی ببخشد، یا ظاهر یک ساختمان مدرن را تا حد یک بنای معمولی تنزل دهد. به همین دلیل است که استفاده از پله دکوراتیو نقش بسیار مهمی در معماری ساختمان ها، علی الخصوص معماری داخلی ایفا می کند.

حتی در بناهای تاریخی و آثار باستانی کشورمان نیز، استفاده از پله تزیینی رواج بسیاری داشته و در اغلب بناهای تاریخی چند طبقه، ساختاری مشابه به  پله گرد قابل مشاهده است.

پله تزیینی چیست؟

پله تزیینی یا پله دکوراتیو دقیقا کاربرد یک راه پله را دارد و برای ایجاد ارتباط میان دو طبقه ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. با این تفاوت که این نوع پله ها، به دلیل زیبایی بصری و طراحی خاصی که دارند، در معماری داخلی منازل و طراحی دکوراسیون نقش مهمی داشته و می توانند یک محیط ساده و بی روح را به فضایی شیک و زیبا تبدیل کنند.

در پیاده سازی پله های دیکوراتیو دو عامل طراحی ظاهر و جنس پله و مصالح به کار رفته در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین تنها زیبایی پله مهم نیست و نباید از امنیت و استحکام آن غافل بود. برخورداری از نرده های فلزی یا چوبی متناسب با طراحی پله و شیب مناسب آن، از واجباتی است که باید هنگام طراحی و ساخت پله رعایت شوند.

پله گرد و معماری داخلی

پله گرد یکی از محبوب ترین و زیبا ترین انواع پله دکوراتیو است که برای فضاهای مختلف مانند منازل دوبلکس، تالارها، راه لپه فرار، رستوران های شیک، شرکت های بزرگ و… مناسب است. همانطور که از نام این پله ها مشخص است، این نوع راه پله دارای ظاهر منحنی و بسیار جذابی است. بسته به فضای پیاده سازی و نوع معماری، این نوع پله تزیینی ممکن است دارای یک قوس نرم بوده یا کاملا شکل حلقوی و فنر مانند داشته باشند.

آشنایی با انواع پله دکوراتیو گرد

پله های گرد بر اساس مواد سانده آن دسته بندی متفاوتی دارند که در ادامه به معرفی برخیاز آن ها خواهیم پرداخت:

شیشه ای

این نوع پله های شفاف و بسیار خاص هستند. اما مانند شیشه شکننده نبوده و از استحکام بسیار بالایی برخوردار می باشند. از این نوع پله بیشتر در طراحی های خاص منازل و رستوران ها و به همراه نورپردازی های ویژه، استفاده می شود.

سنگی

پله های سنگی یکی از زیباترین و با دوام ترین انواع پله های تزیینی هستند و در داخل و خارج بنا به کار می روند. در بسیاری از موارد برای ساخت نرده این نوع پله ها از چوب یا فلز استفاده می شود.

چوبی

پله های گرد چوبی یکی از محبوب ترین انواع پله های تزیینی بوده و در ویلاها و بخش های داخلی منازل استفاده می شوند. با حکاکی روی این پله ها، می توان آن ها را به یک اثر هنری تبدیل نمود.

فلزی

. اگرچه معمولا این نوع پله در راه های فرار و انبارها دیده می شود، طرح های بسیار شیک آن برای داخل منازل و ساختمان ها نیز کاربرد دارد. روی این نوع پله دکوراتیو نیز می توان مانند پله چوبی حکاکی های بسیار زیبا و ظریفی انجام داد و جلوه آن را چندین برابر کرد.